پیوندهای مهم


 

 
 

  

 


 

X
اخبار

اصغر فرهادی برای فیلم خارجی زبان در آکادمی اسکار صاحب جایزه شد

چرا «انوشه انصاری» و «فیروز نادری» نماینده فرهادی شدند؟
سه شنبه 10 اسفند 1395
1606

 

«انوشه انصاری» و پرفسور «فیروز نادری» دو چهره علمی که به عنوان نماینده «اصغر فرهادی» در هشتاد و نهمین مراسم اسکار حضور پیدا کردند، ‌از علت تصمیم کارگردان «فروشنده» سخن گفتند.

به گزارش ایسنا، پس از اعطای جایزه بهترین فیلم خارجی آکادمی اسکار ۲۰۱۷ به «فروشنده» اصغر فرهادی،‌ «انوشه انصاری» اولین زن فضانورد ایرانی که به فضا سفر کرده به همراه «فیروز نادری» از مدیران سابق «ناسا» روی سن آمدند و به نمایندگی از «اصغر فرهادی» سخنرانی او را خواندند و تندیس اسکار را دریافت کردند.

این دو چهره ایرانی پس از این مراسم با خبرنگاران درباره علت انتخاب شدن‌شان از سوی «فرهادی» سخن گفتند.

«انصاری» درباره عدم حضور «فرهادی» و دریافت جایزه از سوی کارگردان «فروشنده» گفت: «به نظرم او می‌خواست کنار مردمی بایستد که تحت تاثیر فرمان ممنوعیت ورود به آمریکا قرار گرفتند و قادر نیستند به دیدار دوستان و اعضای خانواده‌شان بروند و لحظات مهم زندگیشان را با هم شریک شوند بنابراین او نتوانست اینجا باشد و جایزه‌ای را بگیرد که برایش بسیار اهمیت داشت.»

«نادری» نیز دلیل این انتخاب را شغل خود و پیشینه فضانوردی «انصاری» دانست و گفت: ‌«انوشه انصاری فضانورد است و به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کرده و من برای «ناسا» کار می‌کنم و مدیریت برنامه مریخ «ناسا» و منظومه شمسی را برعهده داشته‌ام. به نظرم دلیلش این است که اگر از جو زمین خارج شوید و به زمین نگاه کنید، اثری از مرزها نمی‌بینید و آنچه پیش روی شماست، یک زمین زیبا است. «فرهادی» ما دو تن را انتخاب کرد تا این پیام را منتقل کند.»

«انوشه انصاری» که در دوران نوجوانی  به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده، چهارمین گردشگر فضایی‌ است که هزینه سفر به فضا را خود پرداخت کرده است.

او مدرک کارشناسی خود را در رشته الکترونیک و مهندسی کامپیوتر از دانشگاه «جورج میسون» و سپس مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه «جورج واشنگتن» دریافت کرده و در حال حاضر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته نجوم از دانشگاه «سویینبورن» است.

پرفسور «فیروز نادری» مدیرکل اکتشافات منظومه خورشیدی در «ناسا» بوده است. او پس از پایان تحصیلات متوسطه به آمریکا مهاجرت کرد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی برق ادامه داد.
 

«نادری» دوره کارشناسی خود را در دانشگاه ایالاتی آیووا و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای خود را در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به پایان رساند.

این دانشمند ایرانی از سال ۲۰۰۰ مدیریت برنامه تازه تاسیس مریخ را بر عهده گرفت. او از سال ۲۰۱۱ تاکنون در سمت مدیریت پژوهش‌های روباتیک منظومه خورشیدی «ناسا» در حال فعالیت است و سال گذشته سیارکی به نام پرفسور «نادری» در آستانه بازنشستگی‌ او در «ناسا» نامگذاری شد.

 

ایسنا