پیوندهای مهم


 

 
 

  

 


 

X
اخبار

رونمایی از امضای الکترونیک مطمئن؛ نخستین کارت هوشمند و امضای الکترونیک برای وزیر بهداشت صادر شد

اولین کارت هوشمند و امضای الکترونیک مطمئن به صورت رسمی و نمادین امشب (24 اردیبهشت ماه)در محل سازمان نظام پزشکی برای سید حسن هاشمی وزیر بهداشت صادر شد.
دو شنبه 25 ارديبهشت 1396
1461

 

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مراسم رونمایی از امضای الکترونیک مطمئن با حضور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و زالی رییس کل سازمان نظام پزشکی در محل این سازمان برگزار شد.

در آیین افتتاح این مراسم محمد جهانگیری معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که از  ابتدای سال 92 پروسه امضای الکترونیک را با همکاری وزارت بهداشت آغاز نمودیم، بیان داشت: امضای الکترونیک حلقه مفقوده خدمات الکترونیک سلامت است که بستر سازی های مناسبی در وزارت بهداشت در این زمینه انجام شده است.

وی با بیان این که بالغ بر 60 میلیون پرونده الکترونیک داریم افزود: نظام ارجاع و حلقه مفقوده ای به نام استناد پذیری اسناد الکترونیک وجود دارد که از دوسال اول با محوریت وزارت بهداشت با  قوه قضائیه وارد مذاکراتی شدیم و توانستیم تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و قوه قضائیه منعقد کنیم.

نخستین کارت هوشمند و امضای الکترونیک برای وزیر بهداشت صادر شد

وی با اشاره به این که امضای الکترونیک مطمئن تصدیق هویت و تایید صلاحیت ارائه دهندگان خدمات سلامت بصورت الکترونیک است، ادامه داد: امضای الکترونیک از جعل و مخدوش کردن اسناد پزشکی جلوگیری کرده و در واقع تکمیل بستر مطمئن برای پرونده الکترونیک سلامت است.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی افزایش کیفیت خدمات را از دیگر مزایای امضای الکترونیک مطمئن عنوان کرد و گفت: سیستم رجیستری کارت هوشمند و امضای الکترونیک مشتمل بر شناسایی و تصدیق هویت و تایید صلاحیت پزشکان است که در صورت الکترونیک و هوشمند شدن کارت نظام پزشکی و امضای الکترونیک به بستری امن دسترسی پیدا می کنیم.

به گفته جهانگیری ذینفعان امضای الکترونیک و کارت هوشمند پزشکان و پیراپزشکان و سپس موسسات خدمات بهداشتی و درمانی، داروخانه ها و پاراکلینیک و شرکت های نرم افزاری داروخانه ها و مطب ها هستند.

امضای الکترونیک حاصل تعامل و همگرایی نظام پزشکی و وزارت بهداشت است

در ادامه این مراسم علیرضا زالی رییس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که پروژه الکترونیک در دولت تدبیر وامید شتاب خوبی گرفته است، اظهار داشت: وزارت بهداشت همگام با سیاستهای دولت در این مسیر گام برداشته و بالغ بر 60 میلیون آحاد شهروندی پرونده سلامت الکترونیک دارند که درابتدای دولت بحث پرونده الکترونیک یک ایده آل به نظر می رسید اما امروز شاهد عملی شدن آن هستیم.

وی با بیان این که سیمای نوینی در بحث سلامت تجلی یافته  است، ادامه داد: شاهد تعامل سازنده ای بین سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت در بحث الکترونیک ، مکانیزه شدن و استفاده از فناوری های نوین در عرصه سلامت هستیم.

زالی تصریح کرد: نسخه الکترونیک ، پرونده الکترونیک و امضای الکترونیک و صدور کارت هوشمند الکترونیک حلقه های به هم پیوسته ای هستند که با تعامل و همگرایی بین سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت این امر محقق شده است.

رییس کل سازمان نظام پزشکی ایجاد امضای الکترونیک مطمئن را یک اقدام مناسب دانست و گفت : صدور کارت هوشمند نظام پزشکی و امضای الکترونیک آمار و اطلاعات نوینی را ارائه می دهد که پویا و دینامیک است در حالی که حداقل اطلاعات را درشکل کاغذی آن شاهد بودیم.

باشگاه خبرنگاران جوان