پیوندهای مهم


 

 
 

  

 


 

X
اخبار

کسانی که امروز داعیه حقوق انسان را دارند، بزرگ‌ترین ضایع کنندگان حقوق انسان و بشریت هستند

آیت الله رئیسی با بیان اینکه حل مسئله فلسطین در برگزاری انتخابات آزاد با شرکت همه فلسطینیان است، گفت: کسانی که امروز داعیه حقوق انسان را دارند، بزرگ‌ترین ضایع کنندگان حقوق انسان و بشریت هستند.
پنج شنبه 17 مرداد 1398
269

 

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، آیت الله رئیسی در همایش بزرگداشت حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی با بیان اینکه حل مسئله فلسطین در برگزاری انتخابات آزاد با شرکت همه فلسطینیان است، گفت: این پیشنهادی است که از ناحیه رهبر معظم انقلاب ارائه شده که بگذارید به صورت دموکراتیک موضوع فلسطین حل شود.

وی با بیان اینکه حل مسئله فلسطین خیلی ساده است، تصریح کرد: راه حل این مشکل جهان اسلام، احترام به حق تعیین سرنوشتی است که مردم فلسطین می‌خواهند رقم بزنند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مسئله یمن و طرح این سئوال که چرا نمی‌گذارند یمنی‌ها انتخاب کنند و حق تعیین سرنوشت داشته باشند و خودشان آینده را رقم بزنند و نوع حکومت را خودشان انتخاب کنند و پای صندوق رای بروند، بیان داشت: یک جریان خودخواه، خودبین، خود بزرگ بین و مستکبر در عالم نمی‌خواهد اجازه بدهد که ملت‌ها از اولین حقوق انسانی و حقوق بشر بهره‌مند باشند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: کسانی که امروز داعیه حقوق انسان را دارند، بزرگ‌ترین ضایع کنندگان حقوق انسان و بشریت هستند.

آیت الله رئیسی در ادامه عنوان کرد: همانطور که وزیر امور خارجه، آقای لاریجانی و خصوصا خانم هاشمی که به صورت عینی آنچه را که در آمریکا دیده، بیان کردند، اولین حقوق سیاهان در آنجا مورد تضییع قرار می گیرد.

وی افزود: آنچه که آمریکا درکشور خودش و غربی‌ها در کشورهای خودشان دارند، لیست بلندی از تضییع حقوق انسان و حقوق بشر است که اگر قرار باشد کیفرخواستی تنظیم شود، کیفرخواست بلندی علیه آمریکایی‌ها و بعضی از کشورهای غربی می‌شود که چه ستم‌هایی به شهروندان خودشان و مردمشان نکرده‌اند؛ چه برسد به آنچه که نسبت به آفریقا و یا بعضی از کشورهای اسیایی و سایر کشورهای دنیا دارند اجرا می‌کنند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه کسانی که امروز داعیه حقوق انسان را دارند، بزرگترین ضایع کنندگان حقوق انسان و حقوق بشر هستند، با طرح این سئوال که در این عرصه چه باید کرد، بیان داشت: آنچه که به عنوان بیانیه و یا اعلامیه قاهره تنظیم شده و همچنین بیانیه جمهوری اسلامی ایران در نشست روسای قوه قضاییه کار ارزشمندی است که از این دست کارها باید دنبال شود.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: باید سندی مورد توجه همه مسلمانان وانسان‌ها تهیه کنیم و بگوییم که امروز اسلام بزرگترین تضمین کننده حقوق انسان و ملجا و پناه همه ستمدیدگان و مستضعفان در عالم است و می توان با ابتناء به قانون اسلام با ظالمان و ستمگران مواجه شد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه سخن ما در باب کرامت ذاتی انسان‌ها است، گفت: از منظر حقوق بشر اسلامی همه انسان‌ها حق تعیین سرنوشت و حق استقلال‌خواهی و حق آزادی بیان و اندیشه و قلم را دارا می‌باشند و از منظر اسلامی این حقوق در زمره حق‌الناس محسوب می‌شود و قبل از آنکه خداوند از حقوق خود یعنی حق‌الله سوال کند، حق‌الناس را مورد سوال قرار می‌دهد و همین موضوع عظمت نگاه اسلام به حقوق بشر را نشان می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به نگاه گزینشی آمریکایی‌ها و غربی‌ها به مقوله حقوق بشر گفت: اگر قرار باشد مبنای حقوق بشر اعلامیه جهانی حقوق بشر و تفسیر برگرفته از آن باشد،یک روز آمریکا و قدرت‌های بزرگ در عراق حضور پیدا میکنند بعنوان دفاع از حقوق بشر و یک روز هم عراق بعنوان ضد حقوق بشر معرفی می‌شود.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: بسیاری از تجاوزاتی که آمریکا و نظام سلطه در نقاط مختلف عالم انجام می‌دهند، به بهانه حقوق بشر است و این موضوع از آنجایی نشات می‌گیرد که حقوق بشر را مبتنی بر اعلامیه و تفسیر خود از آن کرده‌اند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه استکبار جهانی، تنها مانع خود برای نیل به اغراض زیاده‌خواهانه و نامشروعش را دین و تعهد به دین می‌داند، گفت: پس از جنگ جهانی دوم و در مقاطع بعدی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، نظام سلطه برای استمرار تک‌قطبی بودن خود تنها اسلام و تعهد به دین را به عنوان یک مانع در مقابل خود دید؛ لذا تصمیم گرفت با اسلام و کانون آن یعنی جمهوری اسلامی برخورد کند.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: آنچه علیه نظام اسلامی صورت می‌گیرد، به عنوان کانون بیداری اسلامی، کانون آزادی برای ملت‌ها، کانون توجه به حقوق انسان و حقوق بشر، کانون آزاد کردن ملت‌ها از ستم بیگانگان و ظلم ظالمان، راهبردی است که دشمن در پیش گرفته و آن راهبرد، راهبردی است که جبهه انقلاب اسلامی و این تفکر و اندیشه را که کانون آن ایران اسلامی است، می‌خواهد تضعیف کند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اینجا جنگ بین دو اراده است؛ یک اراده‌ای که می‌خواهد از مردمش حمایت کند؛ حقوق انسان رعایت شود و توجه به خدا و معنویت را رشد دهد و یک تفکر هم این است که می‌خواهد با سلطه گری و استکبار مانع این حرکت شود.

وی خاطرنشان کرد: در جای جای منطقه و عالم این جنگ اراده‌ها وجود دارد و آنچه که ما از قرآن و کلام وحی و رسولان الهی می‌شنویم این است که پیروزی قطعی از آن ملتی است که دل به خدا داده و برای خدا حرکت کرده و تلاش می‌کند.

وی با بیان اینکه در این جنگ اراده‌ها، تفوق و برتری با جبهه انقلاب اسلامی است، گفت: علیرغم همه دشمنی‌ها، ضایع کردن حقوق انسان، فتنه‌ها و توطئه‌گری‌ها و همه قدرت‌های مادی که دارند، دست تفوق و برتری با جبهه انقلاب اسلامی است.

آیت الله رئیسی ادامه داد: دوست و دشمن اعتراف دارند که در منطقه دست برتری از آن جبهه انقلاب اسلامی است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاش‌ها و اقداماتی که سلطه‌گران انجام می‌دهند و خردمندان و عقلای عالم به آن‌ها می‌خندند و با دموکراسی، حقوق بشر، میثاق‌های بین المللی و قوانین مورد احترام ظاهری خودشان هم نمی‌سازد، ادامه داد: دست به اقدامات و کار‌هایی می‌زنند که واقعا مورد سرزنش همه عالم قرار گرفته و حتی کشور‌هایی که متحد با خودشان هستند نیز امروز نسبت به این نوع حرکت‌ها معترض هستند ومی‌گویند با هیچ عقلی نمی‌سازد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه استکبار جهانی، تنها مانع خود برای نیل به اغراض زیاده‌خواهانه و نامشروعش را دین و تعهد به دین می‌داند، گفت: پس از جنگ جهانی دوم و در مقاطع بعدی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، نظام سلطه برای استمرار تک‌قطبی بودن خود تنها اسلام و تعهد به دین را به عنوان یک مانع در مقابل خود دید؛ لذا تصمیم گرفت با اسلام و کانون آن یعنی جمهوری اسلامی برخورد کند.

آیت الله رئیسی بیان داشت: اقداماتی که در دوران تحریم انجام دادند و می‌دهند، تهدیداتی که انجام می‌دهند، کار‌هایی که علیه ملت‌های مسلمان انجام می‌دهند و اقداماتی که در منطقه آل سعود و آل خلیفه در سرکوب کردن مردم بحرین و عربستان انجام می‌دهند، امتداد راهبردی آنهاست که مورد سرزنشِ همه است و یقین داریم که هیچ گونه پایداری ندارد.

وی ادامه داد:، اما کشور‌های آفریقایی و بسیاری دیگر از کشورها، امتداد راهبردی نظام اسلامی است. این امتداد راهبردی روز به روز در عالم جای خود را باز می‌کند و مبنای آن حقوق بشر از نگاه اسلام و جمهوری اسلامی است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد:همه در عالم می‌دانند که حمایت جدی ما در این چهل سال از فلسطین، برای استقلال مردم فلسطین و برای آزادی فلسطین است و به هیچ عنوان منافع حزبی، گروهی و جناحی در بین نیست و نسبت به ملت‌های دیگر هم همینطور است.

آیت الله رئیسی بیان داشت: تصور ما براین است که نگاه حقوق بشر اسلامی و نگاه به کرامت انسان و به این اراده که برای تفوق و برتری و آزادی انسان و حق استقلال ملت‌ها مطرح است، نگاهی پیروز خواهد بود.

وی بیان داشت: تردیدی نداریم که به لطف و عنایت پروردگار متعال و آنچه که در ذات همه انسان‌هاست، نگاه مبتنی بر توجه به حق و عدل و آزادی، نگاهی پیروز خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: نگاه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و نگاه دولت و ملت اسلامی ایران آن است که هر سال چند نفر از کسانی که از حقوق انسان دفاع می‌کنند، به صورت نمادین مورد تشویق قرار می‌گیرند تا این حق خواهی و حق طلبی در عالم رشد پیدا کند و روز به روز بتواند رواج پیدا کند؛ لذا وجه مشترک افرادی که دراین اجلاس اسمشان برده شد و مورد تشویق و درواقع تعلق جایزه حقوق بشر قرار می‌گیرند، دفاع از حقوق انسان و ایستادگی در مقابل ظلم و ستم مستکبران و آمریکایی‌ها و ظالمان است.

آیت الله رئیسی ابراز امیدواری کرد که این نگاه حق طلبی و حق خواهی در عالم روز به روز و به ویژه در بین جوانان که امید در همه عالم هستند، رواج پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: در مغرب زمین آن فطرت پاکی که وجود دارد به پیام مقام معظم رهبری که جوانان مغرب زمین را مورد مخاطب قرار داده است، در آزاد زیستن، آزاد اندیشی، اندیشه انقلابی و ضدیت با ظلم و استکبار لبیک می‌گوید و یقین داریم جرقه‌هایی که در عالم برای حق‌طلبی و حق‌خواهی وجود دارد، مشتعل خواهد شد.

میزان