پیوندهای مهم

 

 

  

 
 

  

 


 

X
اخبار

آزمون سردفتری ۱۴۰۱ در آذرماه برگزار می‌شود

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد که آزمون سردفتری «یک مرحله» از جذب است و این سازمان نهایتا افرادی با صلاحیت علمی و عملی کافی را جذب می‌کند.
يک شنبه 16 مرداد 1401
1195

 

 

 

حسن بابایی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، از برگزاری آزمون سردفتری ۱۴۰۱ در آذرماه سال جاری خبر داد.

به گزارش اختبار، آزمون سردفتری اسناد رسمی از سال ۱۳۸۶ تاکنون فقط یک مرتبه در سال ۱۳۹۷ و برای جذب حدود هزار سردفتر جدید برگزار شد، آزمونی که حواشی متعددی را نیز در پی داشت.

در سال گذشته رئیس وقت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وعده برگزاری مجدد آزمون سردفتری را اعلام کرد و رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از مکاتبات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در راستای برگزاری آزمون سردفتری اسناد رسمی ۱۴۰۰ خبر داد.

 

بااینحال با پایان سال ۱۴۰۰ خبر دیگری از این آزمون منتشر نشد تا آنکه بر اساس ماده ۳ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف شد این آزمون را به شکل سالانه برگزار کند.

ماده ۳ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار- ماده (۵) قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب ۱۳۵۴/۴/۲۵ به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۵- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است هرساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام نماید. داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (۷۰%) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (۱%) حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند، به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی می‌شوند. هرگونه انتقال موضوع این ماده از جمله انتقال امتیاز موضوع ماده (۶۹) این قانون منوط به قبولی انتقال گیرنده در آزمون مذکور است.

در همین راستا حسن بابایی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اعلام کرد که آزمون سردفتری با توجه به قانون تسهیل صدور مجوزها، در آذرماه برگزار می‌شود.

او در عین‌حال تاکید کرد که آزمون «یک مرحله» از جذب است و این سازمان نهایتا افرادی با صلاحیت علمی و عملی کافی را جذب می‌کند، اما توضیحی درباره سایر مراحل جذب ارائه نکرد.

بابایی همچنین گفت که جذب، برای شهرهایی که نیاز به سردفتر جدید داشته باشند صورت می‌گیرد.

پایگاه خبری اختبار